GÜCÜ ETKİSİNDE
ISPARTA OTO EKSPERTİZ

Isparta'da Aşure Geleneği

Isparta'da Aşure Geleneği
ISPARTA
142 Okunma
0
AŞURE GELENEĞİ

Muharrem ayında birçok evde yapılıp dağıtılarak paylaşma duygusunu pekiştiren bir gelenektir. Buğday, fasulye, nohut, kayısı, incir gibi bakliyat ve yemişlerin birlikte kaynatılması ile hazırlanan yiyeceğe "aşure"; bu yiyeceğin Muharrem ayında pişirilmesi ve dağıtılması etrafında oluşan uygulamalara ise “aşure geleneği" adı verilir.
Aşure adı, Arapça "aşura" kelimesinden geçmiş olup, ibranice “onuncu" anlamındaki “asor “ kelimesinden gelmektedir. Muharrem ayında gerçekleştiğine inanılan Hz. Nuh’un gemisinin karaya oturması, Hz. Âdem'in tövbesinin kabul edilmesi, Hz İbrahim'in ateşten kurtulması gibi rivayetlerle bağdaştırılır Aşure, Yaygın olarak Muharrem ayının 10. gününde Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela'da şehit edilişini anmak için yapılmaktadır Pişirilen aşurenin duası yapılır; şifalı olduğuna inanıldığı için önce hasta ve çocuklara yedirilir, sonra yakın çevreden başlamak üzere birçok kişiye dağıtılır Aşurenin kabı yıkanmadan iade edilir. Aşure artarsa meyve ağaçlarının dibine dokutur ve bu ağaçların daha çok meyve vereceğine inanılır. Anadolu'nun hemen her yerinde bilinen ve hâlâ uygulanan aşure geleneği, ilimizde de yoğun olarak devam etmektedir.


Sanatçı: Yaprak Özdoğan

imageimage
 
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
isparta-oyuncak-oyun-zeka-akil-oyunlariisparta-temizlik-sirketleriisparta-bilardo-bowling-eglence-alani-merkezitürker kapındaisparta-kasap-et-urunleri-mangal-alo-paket-siparisisparta-yazar-kasa-profilo-yetkili-teknik-servisiisparta-kasap-kurbanlikisparta-mobilya-imalatiisparta-marka-patent-tesciliisparta-marka-tescilISPARTA ONLİNE MAĞAZA AŞIŞVERİŞ SİTESİisparta-mobilya-magazasiisparta konteynerisparta-marka-tescilısparta gül lokumunidua Ispartaısparta gelinliknidua instagramnidua instagramnidua whatsAppısparta cam balkonısparta duşakabinISPARTA AKTAR ISPARTA bilgisayar tamiriISPARTA motosikletISPARTA egzoz tamiriISPARTA cam balkon, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA uygun avm, ısparta kasap, ISPARTA sineklik, ISPARTA iç giyim, ISPARTA BOYA MALZEMELERİsüpürge toz torbası
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR