GÜCÜ ETKİSİNDE
ISPARTA CAM BALKONISPARTA BALIK SİPARİŞ

Isparta Müftülüğü: Yatarak dua etmekte bir sakınca var mıdır?

Isparta Müftülüğü: Yatarak dua etmekte bir sakınca var mıdır?
ISPARTA
271 Okunma
0
Isparta Düğün Salonları
ISPARTA mobilya kampanyaları
BİR SORU BİR CEVAP
Yatarak dua etmekte bir sakınca var mıdır?


Ayakta, oturarak veya yatarak Allah’ı anmakta, dua edilmesinde bir sakınca yoktur. Kur’an-ı Kerim’de, “Onlar ayakta iken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar”(Âl- i İmrân, 3/191) buyurulmaktadır. Bera b. Âzib(r.a) rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber(s.a.s) yatağına uzandığında, sağ tarafı üzerine yatar ve şöyle dua ederdi:
“Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim.Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Rızanı isteyerek, azabından korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Sana karşı yine senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin Kitab’a ve gönderdiğin Peygambere inandım.”(Buharî, Vudú, 75;Müslim,Zikir,56-58)
Aynı sahabî, Resülullah (sas) bana, “Yatağına gireceğin zaman namaz abdesti gibi abdest al, sonra sağ yanın üzerine yat ve bu duayı oku ve bu duanın sözleri yatmadan önceki son sözün olsun.” (Buhârî, Vuda, 75, Müslim, Zikir, 56) buyurduğunu nakletmiştir.

Ayet-i Kerime ve Meali
“Namazı bitirince de ayakta iken, Otururken ve yatarken Allah’ı anın.” (Nisa, 4/ 103)

Hadis-i Şerif ve Manası
Aişe’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.) şöyle buyurmuştur: “Biriniz yemek yerken besmele çeksin. Şayet yemeğe başlarken besmele çekmeyi unutursa, hatırladığı anda “baştan sona bismillah’ desin.” (Ebû Dâvud, Etime 15; Tirmizi, Etime 47)

Dua
“Allah’ım! Günahlarımın küçüğünü büyüğünü, öncesini sonunu, açığını ve gizlisini, hepsini bağışla.” (Müslim, Salât, 216)
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
ISPARTA cam balkon, ISPARTA PERDE , ısparta  su arıtma cihazıISPARTA döner sipariş, ISPARTA iskender sipariş, ISPARTA çiğköfte siparişi , ISPARTA PREFABRİK EV, ISPARTA AKTAR, ISPARTA manav sipariş, ISPARTA elektrikli bisiklet, ISPARTA sineklik, ISPARTA bilgisayar servisi, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA iç giyim, ISPARTA DELİNATÖR, ISPARTA BOYA MALZEMELERİısparta ekran değişimi cam değişimiısparta eğlence merkezlerisüpürge toz torbasıISPARTA ŞARKÜTERİISPARTA TÜRKER AVM
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR