Glaswin

​Tapuda yeni dönem 1 Ocak 2020'de başladı

​Tapuda yeni dönem 1 Ocak 2020'de başladı
ISPARTA
G.Tarihi: 07.01.2020 20:25
0
Isparta Düğün Salonları
İTİMAT MOIBİLYA
Tapuda yeni dönem başladı!
Tapu müdürlüklerince yetki alanı dışında kayıtlı bulunan taşınmazlara ilişkin düzenlemeyle, yeni yılda birlikte tapu işlemlerinde taraflar farklı birimlerde bulunsalar dahi satış, bağış, mal değişim işlemleri yapılabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Taşınmaz Değerleme Sistemi'nin kurulması ve gayrimenkul envanterinin tamamlanmasına yönelik kapsamlı bir çalışma yürütüyor.

Yeni düzenleme 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girdi.
Kademeli geçişin öngörüldüğü değerleme sistemiyle gayrimenkullerin vergilendirilmesi, tapu harçları ve emlak vergilerinin gerçek değerleri üzerinden alınması sağlanacak.

BEYAN SİSTEMİNE SON
Emlak vergisi, değerinden az olmamak üzere beyan edilen değer üzerinden hesaplanıyordu.
Düzenlemeyle gayrimenkulün devir bedeli, emlak vergisi değerinin yanı sıra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün belirleyeceği değerin altında olmayacak.
Gayrimenkulünü satmak isteyenler tapuya başvurup değerleme uzmanı isteyecek.

RAPOR 1 YIL GEÇERLİ OLACAK
Yeni sistemle değer tespiti, iki günde tamamlanacak, raporlar bir yıl geçerli olacak. Konutun değeri belirlenirken malzemeden konuma kadar birçok değişken dikkate alınacak.

İTİRAZ İÇİN İKİ KEZ RAPOR HAKKI
Değerleme tutarına karşı iki kez daha rapor alma hakkı bulunuyor.
Konut alım satımında tarafların farklı tapu müdürlükleri veya yurtdışı teşkilatında bulunması durumunda da artık tapu devri yapılabiliyor.
Bunun için taraflarının imza aşamasında aynı anda ilgili tapu müdürlüklerinde hazır bulunmaları gerekiyor.

tapuda-yeni-donem-basladi-1578381075-3349
 
 
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.