GÜCÜ ETKİSİNDE
ISPARTA OTO EKSPERTİZ

Minyatürlerle Isparta'da Boğaz Havaları Çalmak

Minyatürlerle Isparta'da Boğaz Havaları Çalmak
ISPARTA
G.Tarihi: 26.05.2021 17:58
138 Okunma
0
BOĞAZ HAVALARI ÇALMAK
  
Eser Açıklaması
 
«Boğaz vurmak», «Boğaz çalmak», «Hada», «Doa» da denilen Teke Yöresi Yörükleri, özellikle de kadınları tarafından uygulanır.
Parmaklar gırtlak üzerine bastırılarak bastırma gücü ve parmakların yer değiştirmesi ile elde ettikleri doğaçlama ezgilerin bütününe verilen addır. Bu ezgi ve sesler ayrıca haberleşme ve atışma amacıyla da kullanılır.
Yörük kültürü içerisinde yer alan bu unsurun uygulayıcıları Yörüklerin göç yolları güzergâhında bulunan köylerde günümüzde de bulunmaktadır.

 
Sanatçı: Cansu ÖZCANSanat olabilir

Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilir
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
isparta-oyuncak-oyun-zeka-akil-oyunlariisparta-temizlik-sirketleriisparta-bilardo-bowling-eglence-alani-merkezitürker kapındaisparta-kasap-et-urunleri-mangal-alo-paket-siparisisparta-yazar-kasa-profilo-yetkili-teknik-servisiisparta-kasap-kurbanlikisparta-mobilya-imalatiisparta-marka-patent-tesciliisparta-marka-tescilISPARTA ONLİNE MAĞAZA AŞIŞVERİŞ SİTESİisparta-mobilya-magazasiisparta konteynerisparta-marka-tescilısparta gül lokumunidua Ispartaısparta gelinliknidua instagramnidua instagramnidua whatsAppısparta cam balkonısparta duşakabinISPARTA AKTAR ISPARTA bilgisayar tamiriISPARTA motosikletISPARTA egzoz tamiriISPARTA cam balkon, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA uygun avm, ısparta kasap, ISPARTA sineklik, ISPARTA iç giyim, ISPARTA BOYA MALZEMELERİsüpürge toz torbası
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR