GÜCÜ ETKİSİNDE
isparta-mobilyaISPARTA OTO EKSPERTİZ

Isparta'da Yetiştiricilere Ücretsiz Kene İlacı Dağıtıldı

Isparta'da Yetiştiricilere Ücretsiz Kene İlacı Dağıtıldı
ISPARTA
97 Okunma
0
ISPARTA DÜĞÜN SALONLARIISPARTA-TENTE-BRANDA
T.C.
ISPARTA VALİLİĞİ
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü
Sayı : E-59916911-621.99-2968308                                                                                                                                       08.10.2021
Konu : Yetiştiricilere Ücretsiz Kene İlacı Dağıtıldı

BASIN BÜLTENİ
Yetiştiricilere Ücretsiz Kene İlacı Dağıtıldı
Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından temin edilen 1700 adet dökme çözelti Isparta ili merkez ve köylerinde hayvancılık ile uğraşan yetiştiricilere ücretsiz olarak dağıtıldı. Bu çözelti Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olan keneler ile mücadele başta olmak üzere hayvanlarda yaygın biçimde karşılaşılan sinek, bit, uyuz etkenleri ve diğer dış parazitlere karşı mücadele amacıyla kullanılmaktadır.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi keneler tarafından taşınan viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Etkeni, Bunyaviridae ailesinin Nairovirüs cinsine mensup bir RNA virüsüdür. Virüs insanlara enfekte kenelerin tutunması ile veya viremik hayvanlara ait kan, doku ve vücut sıvıları ile temasla bulaşır. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi aynı zamanda zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) karakterli olması sebebiyle insanlarda en sık karşılaşılan belirtiler; ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishaldir. Ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilmektedir.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi mücadelesinin temelini bireysel korunma uygulamaları ile evcil hayvan zinciri ve yakın çevresinde kene popülasyonunun kontrol altında tutulması oluşturmaktadır. Konak canlılarda kimyasal mücadele kene mücadelesinde yaygın olarak kabul gören en etkili yöntemdir.
Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli teknik personel tarafından dağıtımı gerçekleştirilen ilacın nasıl uygulanacağı ve dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı. Yapılan bu çalışmada amaç başarılı bir mücadele programının yürütülebilmesi ve enfeksiyon zincirinin kırılmasıdır.
Eyup ADIGÜZEL
İl Müdürü

 
1-12-1Whats-App-Image-2021-10-05-at-16-52-21Whats-App-Image-2021-10-05-at-16-54-15Whats-App-Image-2021-10-05-at-16-52-17-2-1

 
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
isparta-turko-turk-isi-lezzetler-doner-alo-paket-siparis
isparta-balikci-restoran-siparis-telefon
isparta-dugun-nisan-kina-organizasyon-ucuz-etkinlik-salonu
isparta-telefon-tamiri-aksesuar-yedek-parca
isparta-oto-muzik-sistemleri
isparta-cep-mobil-telefon-tamiri-servisi
isparta-pastane-yas-pasta-siparisi-baklava
isparta-gastro-gaziantep-mutfagi-telefon-siparis
isparta-etnik-elbise-giyim-bohem-viskon-otantik-giysi
isparta-dugun-salonları-bubble-kids
isparta-temizlik-sirketleriisparta-off-road-modifiye-oto-aksesuarisparta-bilardo-bowling-eglence-alani-merkezitürker kapındaisparta-kasap-sarkuteriisparta-mobilya-imalatiISPARTA ONLİNE MAĞAZA AŞIŞVERİŞ SİTESİısparta gül lokumuısparta cam balkonısparta duşakabinISPARTA bilgisayar tamiriISPARTA motosikletISPARTA egzoz tamiriISPARTA cam balkon, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA uygun avm, ısparta kasap, ISPARTA sineklik, ISPARTA iç giyim, ISPARTA BOYA MALZEMELERİsüpürge toz torbası
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR