GÜCÜ ETKİSİNDE
ISPARTA bilgisayar tamiriISPARTA BALIK SİPARİŞ

Isparta'da Hayvancılıkta Hastalıktan Ari İşletme Çalışmaları

Isparta'da Hayvancılıkta Hastalıktan Ari İşletme Çalışmaları
ISPARTA
856 Okunma
0
Isparta Düğün Salonları
ISPARTA mobilya kampanyaları

T.C.  ISPARTA VALİLİĞİ
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü
 
Sayı      : E-59916911-621.99-3211003    13.11.2020
Konu    : Hayvancılıkta Hastalıktan Ari İşletme Çalışmaları
 
BASIN BÜLTENİ
 
Hayvancılıkta Hastalıktan Ari İşletme Çalışmaları
 
Ülkemizde yaygın olarak görülen sığır tüberkülozu, sığır, koyun ve keçi brucellozu ile etkin mücadele edilebilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen bu hastalıklardan halk sağlığının korunması amacı ile Hastalıktan Ari İşletme Desteklemesi Projesi uygulanmaktadır.
Tarımsal nüfusun yerinde kalkınmasına önemli katkıları olan süt sığırcılığı yetiştiriciliğinde en önemli problemlerin başında sığır tüberkülozu ve sığır brusella hastalıkları gelmektedir.
Bu hastalıklar sığırlarda verim kaybı ve fertilite problemlerine neden olmasının yanında zoonoz (insanlara bulaşan) hastalıklardır. Ülkemizde de görülen sığır tüberkülozu ve sığır brusella hastalıkları ile etkin mücadele edilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesi uygulanmaktadır.
Tarım ve Orman Bakanlığımızca uygulanan hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesi, hayvan sağlığının korunması yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile ülkemiz süt sektörünün Avrupa Birliğine süt ve süt ürünleri ihracat yapabilmesi için temel teşkil etmektedir.
Tarımsal Desteklemelere ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı ve Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği gereğince de söz konusu proje çerçevesinde sertifikalandırılan süt sığırı işletmelerinde bulunan damızlık boğalar dışında, altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç tüm sığırlara destekleme ödenir. 2020 yılı için Ari sığır başına ödeme birim miktarları, 500 (beşyüz) başa kadar hayvan başına 450-TL, 501 baş ve üzeri için ise %50'sine karşılık gelen tutarın ödenmesi suretiyle uygulanır.
Hayvancılık işletme sahibinin İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince müracaatından sonra hastalık taramaları açısından işlemler başlatılır. Sığır tüberkülozu için 6 (altı) ay ara ile uygulanan iki testte tüm hayvanların negatif sonuç vermesi, sığır brusella hastalığı yönünden ise en az 3 (üç) ay ara ile iki kez hayvanlardan alınan kan örneklerinin ilgili enstitü laboratuvarında incelenerek negatif sonuç vermesi neticesinde; söz konusu işletme "Hastalıktan Ari İşletme" olarak sertifikalandırılır. Takip eden yıllarda ise bahse konu hastalıklar yönünde birer kez olmak üzere tarama yapılarak sertifikanın yenilenmesi gerekmektedir.
İlimizde 2019 yılına kadar 2 olan hastalıktan ari işletme sayısı (Yalvaç 1, Senirkent 1) yapılan çalışmalar neticesinde artış göstermiştir. Yalvaç İlçesinde 2, Senirkent İlçesinde 1 ve Merkez İlçemizde 2 işletme olmak üzere toplam 5 işletmemiz Hastalıktan Ari İşletme Sertifikasına sahiptir.

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından hastalıktan ari işletme projesi kapsamında daha fazla işletmenin sertifikalandırılması için gerekli çalışmalar yürütülmektedir.
 
Uğur TURGUT İl Müdürü V.
 

 
IMG-9922IMG-9925IMG-9946IMG-9954IMG-9961
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
ISPARTA PIRLANTAISPARTA aksesuarISPARTA AKTARISPARTA online avmISPARTA kozmetikISPARTA egzoz tamiriISPARTA DÖNER SİPARİŞISPARTA uygun avm, ISPARTA BAYAN KUAFÖRÜ, ISPARTA cam balkon, ısparta kasap, ISPARTA bilgisayar servisi, ısparta  su arıtma cihazıISPARTA elektrikli bisiklet, ISPARTA sineklik, ISPARTA bilgisayar servisi, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA iç giyim, ISPARTA DELİNATÖR, ISPARTA BOYA MALZEMELERİısparta eğlence merkezlerisüpürge toz torbasıISPARTA TÜRKER AVMISPARTA prefabrik,
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR