GÜCÜ ETKİSİNDE
Glaswin

Isparta il Afet'den çok önemli ilk yardım bildirisi...

Isparta il Afet'den çok önemli ilk yardım bildirisi...
ISPARTA
537 Okunma
0
Isparta Düğün Salonları
İTİMAT MOIBİLYA
AFETLERE HAZIRLIK YILI OCAK AYI ETKİNLİK TEMASI “İLK YARDIM”
BASIN BİLDİRİSİ

KAMUOYUNA

Ülkemizde ev, iş ya da trafik kazaları ve doğal afetlerde çok sayıda vatandaşımız yaralanmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağından, kişilerin kendilerine ya da başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir. AFAD, bu düşünceden hareketle Afetlere Hazırlık Yılı projesinin Ocak ayı temasını “ilk yardım" olarak belirledi.

İLKYARDIM NEDİR?
Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.
İlk yardım tanımında beliritilen amaç doğrultusunda hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç gereçlerle ilaçsız uygulamaları yapan eğitim almış kişilerdik yardımcı" olarak nitelendirilir.

İLKYARDIM;
Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmayı, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamayı, hasta/yaralının durumunun kötüleşmesini önlemeyi, iyileşmeyi kolaylaştırmayı amaçlar.
İlk Yardım Temel Uygulamaları (KBK)
  • Koruma
  • Bildirme
  • Kurtarma
olarak ifade edilir.
Vatandaşlarımızın Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ilk yardım eğitim merkezlerinden ilk yardım uygulamalarını öğrenmeleri afet ve acil durumlarda can kurtarmaya yardımcı olacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 20.01.2020

M.Ethem Kılıçarslan
Isparta İl Afet ve Acil Durum Müdürü

 
afad-sparta
 
 
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.