GÜCÜ ETKİSİNDE
Glaswin

“Isparta Çevresi Yörük Kültürü” Kitabı Yayınlandı

“Isparta Çevresi Yörük Kültürü” Kitabı Yayınlandı
ISPARTA
G.Tarihi: 21.03.2020 11:39
1750 Okunma
1
Isparta Düğün Salonları
İTİMAT MOIBİLYA
“Isparta Çevresi Yörük Kültürü” Kitabı Yayınlandı
Üniversitemizce yürütülen “Isparta’nın Somut Olmayan Kültürel Mirası” projesi kapsamında, Türk kültür tarihinin günümüze kadar kesintisiz taşıyıcılarından biri olan Yörüklerin hatıraları ve yaşam kesitlerinin aktarıldığı “Isparta Çevresi Yörük Kültürü” isimli bir kitap hazırlandı.
Isparta, coğrafi konumu ve göç yolları üzerinde olmasından dolayı yıllardır Yörüklerin en önemli yurtları arasında yer alır. Bu kapsamda, Rifat Görar, Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Genç ile Ekrem Ali Görar’ın kalemiyle derlenen kitapta, Yörüklerin “ticari hayatı”, “inançları”, “düğünleri”, “atasözleri”, “hayvancılık”, “geleneksel tedavi yöntemleri”, “meteorolojileri”, “yeme içme alışkanlıkları”, “toplumsal uygulamaları” ile Yörük kültürünün bilinmeyen yönleri anlatılıyor. Kitap, akademik yönünün yanı sıra yazarların Yörük hayatının içinden gelmesi yönüyle de özgün bir çalışma olma özelliğini taşıyor. Çalışma, her ne kadar Isparta çevresi Yörükleri gibi düşünülse de tüm Yörük kültürünü kapsıyor. Özgünlüğü ve günümüz yaşantısı için örnek olabilecek birçok modele bu kitapta ulaşılabilir.
Kitaba ulaşmak için tıklayınız
 
Yorumlar1
Onay Bekleyenler1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
dmr2 hafta önce
kitaba ulaşmak için tıklayınız ifadesinin bulunduğu bağlantı düzeltildi
ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA DELİNATÖR, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA BOYA MALZEMELERİısparta ekran değişimi cam değişimiISPARTA ucuz mobilyaısparta cocuk kulübüısparta eğlence merkezlerisüpürge toz torbasıISPARTA ŞARKÜTERİISPARTA TÜRKER AVM
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR