GÜCÜ ETKİSİNDE
Glaswin

“Hepimiz Ispartalıyız, fakat Ispartaspor’umuza sahip çıkamadık”

“Hepimiz Ispartalıyız, fakat Ispartaspor’umuza sahip çıkamadık”
ISPARTA
G.Tarihi: 02.03.2020 23:18
4681 Okunma
1
Isparta Düğün Salonları
İTİMAT MOIBİLYA
Tarih Öğretmeni Rıdvan Ertan, Gazetemiz Spor Müdürü Levent Doğan’ı ziyaret ederek, 3 yıl önce Atatürk Stadı arkasında çöp konteynırın yanına atılmış, 1975-1976 Futbol Sezonunda 3. Lig Beyaz Grup Şampiyonu olan takımın fotosunu teslim etti. Ertan, “Siz Isparta spor camiasının aktif olan tek spor gazetecisiniz. Bu emaneti Ispartaspor müzesi kuruluncaya kadar sahip çıkın” dedi.

Bir zamanların Efsanesi idi Ispartaspor. Rakiplerinin korkulu rüyası, güller diyarının gururuydu. Yeşil-pembesi ile dünyada renkleri farklı olan tek takımdı Ispartaspor. Pembe-yeşilliler, 1975-1976 yılında Gazanfer Olcayto, 1985-1986 yılında Turgay Meto ile 1990-1991-1999-2000 Sezonlarında Tarık Söyleyici ile 4 şampiyonluk yaşamıştı.
1967 yılında büyük emekler sunucu kurulan Ispartaspor, uzun yıllar profesyonel liglerde tutunmasına rağmen son yıllarda kent büyüklerinin ilgisizliği, yönetim boşlukları ve maddi sorunlar nedeniyle amatör lige kadar düşerek gönül verenlerini üzüyor.
Ege takımlarının korkulu rüyası Ispartaspor’un profesyonel liglerden uzak kaldığı bu yıllarda pembe-yeşilli takımın aşıkları ve fanatikleri de bu durumdan dolayı bir hayli üzgünler. 

“BU EMANETE SAHİP ÇIKIN”
            Isparta’nın başarılı Tarih Öğretmenlerinden Rıdvan Ertan, Gazetemiz Spor Müdürü Levent Doğan’ı ziyaret ederek, 3 yıl önce Atatürk Stadı arkasında çöp konteynırın yanına atılmış, 1975-1976 Futbol Sezonunda 3. Lig Beyaz Grup Şampiyonu olan takımın fotosunu teslim ederek, “Siz Isparta spor camiasının aktif olan tek spor gazetecisiniz. Bu emaneti Ispartaspor müzesi kuruluncaya kadar sahip çıkın” dedi.

NEREDEN NEREYE!
            Tarih Öğretmeni Ertan, “3 yıl önce okul çıkışı evime giderken Atatürk Stadı’nın hemen arkasında bulunan çöp konteynırın yanına konmuş bir fotoğraf buldum. Bulduğum çerçeveli foto1975-1976 Futbol Sezonunda 3. Lig Beyaz Grup Şampiyonu olan takımdı. Sanki başımdan kaynarlar sular döküldü. Şok oldum. Bu nasıl olur dedim. Ahh benim Ispartaspor’um dedim. Sonra bu fotoğrafı alarak evime götürdüm. Evimin en güzel yerine koydum.   Bu kadronun bendeki anılarına gelince: İlimizin profesyonel  futbol liginde tek güzide temsilcisi Ispartaspor’u ilk lige başladığı 1968-69 sezonundan bu yana devamlı takip etmişimdir. Acı tatlı çok anıları vardır bende. Bir gün önce yoğun yağış sırasında ertelenen ve 28 Haziran 1976 Pazartesi günü oynanan bu şampiyonluk maçında temsilcimiz İzmir’in köklü kulüplerinden Karşıyaka’yı 3-0 gibi net bir skorla izleme şansı yakalayanlardandım. Bir kaç hafta önce de  6 Haziran da Tarihi şeref stadında Kasımpaşa ile oynamış gitti dediğimiz şampiyonluk iddiamız son saniyelerde Ahmet’in attığı unutulmaz golle geri gelmiş 5 bin kişilik stadı hınca hınç dolduran çoğunluğu Sütçülerli taraftarlarımızı sevince boğmuş İstanbul caddelerini Şampiyon Ispartaspor  diye  inletmiştik. O yıl Vefa stadında 1-0  yenildiğimiz ilk maçın rövanşında sahamızda 3-1 yendiğimiz İstanbulspor’la kıran kırana bir mücadelenin ardından tarihler 28 haziran 1976 Pazartesi’yi gösterdiğinde Isparta semaları ‘Yeşil-pembe, Gönlüm sende’, ‘Şampiyon Ispartaspor’ diye inliyordu..Teknik patron Gazenfer Olcayto ve ekibi hayatım boyunca unutamayacağımız şampiyonluk gururu yaşatıyordu. Ta ki 19 Mayıs 2002 de Yılnur Önen’in yönettiği Turgutluspor’la 0-0 berabere kalıp  sonun başlangıcı 3.lige düştüğümüz anda gözyaşlarına boğulduğum anlara kadar.Çok anıları vardır bende. İleride paylaşmak ve Ispartaspor’umuzu yeniden görebilmek ümidiyle” diye konuştu.

YEŞİL-PEMBEYİ ÖZLEDİK, NEREDESİN ISPARTASPORUM?
            Ispartaspor’u 1968’den bu yana hemen hemen tüm maçlarını takip ettiğini söyleyen Ertan, “Ispartaspor aşktır, sevgidir. Bu değer yıllar geçse de unutulmaz. Manevi değeri büyük olan fotoğrafı Levent kardeşime vererek, bu emanete sahip çıkacağını düşündüm. İnşallah Ispartaspor eski günlerine dönerde bu fotoğrafı müzemizde görürüz. En büyük arzum Ispartaspor’un yeniden küllerinden doğması. Yeşil-pembeyi özledik, neredesin Ispartaspor’um?” diyerek sözlerini tamamladı.

“İNŞALLAH O ESKİ GÜNLERİ TEKRAR YAKALAYACAĞIZ”
            Gazetemiz Spor Müdürü Levent Doğan ise Rıdvan Hoca’nın bu jesti karşısında duygulandığını belirterek, “Ispartaspor için terinin son damlasına kadar savaşan bu oyuncularımızı unutmak mümkün değil. 1967’den bu yana Ispartaspor’a emek veren saygıdeğer büyüklerimizin çabalarını unutmak mümkün değil. Bu dünyadan göçen bazı büyüklerimizin kemikleri sızlıyor. Rıdvan Hocamızın dediği Ispartaspor eski günlerinin yakalanması için kent büyükleri ve halkımıza büyük görev düşüyor. İnşallah o günleri tekrar yakalayacağız” dedi.
 
Yorumlar1
Onay Bekleyenler1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Taraftar4 hafta önce
ağzına yüreğine kalemine sağlık saygıdeğer hocam gerçek taraftar
ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA DELİNATÖR, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA BOYA MALZEMELERİısparta ekran değişimi cam değişimiISPARTA ucuz mobilyaısparta cocuk kulübüısparta eğlence merkezlerisüpürge toz torbasıISPARTA İÇ GİYİMISPARTA ŞARKÜTERİISPARTA TÜRKER AVM
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR