GÜCÜ ETKİSİNDE
ISPARTA OTO EKSPERTİZ

6 yıl erken emekli olmak için 4 yol! İşte şartlar...

6 yıl erken emekli olmak için 4 yol! İşte şartlar...
ISPARTA
387 Okunma
0
6 yıl erken emekli olmak için 4 yol! İşte şartlar...

Annelere erken emeklilik imkanı da bunlardan biri. Belli şartlarda annelere 6 yıllık avantaj sunuluyor.

BORÇLANMA İLE 6 YIL: Sigortalı olduktan sonra yapılan doğumlar kadınlara avantaj sağlıyor. 3'e çıkarılan doğum borçlanması imkanı ile çocuk başına 720 gün (2 yıl), en çok 2.160 gün (6 yıl) kazanmak mümkün.

STAJ AVANTAJI: Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama annelerin doğum borçlanmasında farklı bir uygulama bulunuyor. Anneler stajdan sonra doğum yapmışlarsa bunları borçlanabiliyor.

EVLAT EDİNEN DE KAPSAMDA: Evlat edinen anne de çocuğunu evlatlık veren anne de doğum borçlanması yapabiliyor. Evlat edinme yoluyla doğum borçlanması yapılabilmesi için evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.

 2 yıllık süre, çocuğun doğumundan sonra evlat edinildiği tarihe kadar doğumu yapan anne tarafından, evlat edinildikten sonra çocuğun 2 yaşına geldiği tarihe kadar ise evlat edinen kadın sigortalı tarafından kullanılabiliyor..

ENGELLİ ÇOCUĞU OLANA FARKLI İMKAN: Ağır engelli çocuğu olan kadınların da erken emeklilik imkanı bulunuyor..

1 Ekim 2008 tarihinden bu yana uygulanan sisteme göre, çalışılan her 4 yıla 1 yıl prim ekleniyor, yaştan da 1 yıl düşülüyor. Annelerin bu haktan yararlanabilmeleri için çalışmaları veya isteğe bağlı sigortalı-iştirakçi olmaları gerekiyor. Ayrıca çocuk için sağlık raporunun alınması da şart..

İKRAMİYEDE İKİNCİ ETAP BUGÜN
Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, SSK emeklilerinin bayram ikramiyelerinin dün verildiğini, bugün de Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklilerine ödeme yapılacağını söyledi..

Emeklilerin bayram ikramiyesinin bin 100 liraya yükseltildiğini anımsatan Bilgin, "12.7 milyon emeklimize 12.3 milyar lira ödeniyor" dedi.

NE KADAR ÖDENİYOR?
Borçlanmada en düşük tutarlar

Süre 2021 (TL)
Günlük 38,16
Aylık 1.144,80
2 yıllık 27.475,20.

 
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
isparta-oyuncak-oyun-zeka-akil-oyunlariisparta-temizlik-sirketleriisparta-bilardo-bowling-eglence-alani-merkezitürker kapındaisparta-kasap-et-urunleri-mangal-alo-paket-siparisisparta-yazar-kasa-profilo-yetkili-teknik-servisiisparta-kasap-kurbanlikisparta-mobilya-imalatiisparta-marka-patent-tesciliisparta-marka-tescilISPARTA ONLİNE MAĞAZA AŞIŞVERİŞ SİTESİisparta-mobilya-magazasiisparta konteynerisparta-marka-tescilısparta gül lokumunidua Ispartaısparta gelinliknidua instagramnidua instagramnidua whatsAppısparta cam balkonısparta duşakabinISPARTA AKTAR ISPARTA bilgisayar tamiriISPARTA motosikletISPARTA egzoz tamiriISPARTA cam balkon, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA uygun avm, ısparta kasap, ISPARTA sineklik, ISPARTA iç giyim, ISPARTA BOYA MALZEMELERİsüpürge toz torbası
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR