GÜCÜ ETKİSİNDE
isparta-mobilyaISPARTA OTO EKSPERTİZ

Isparta ISUBÜ'lü Akademisyenler Yeni Bir Balık Cinsi Tanımlandı

Isparta ISUBÜ'lü Akademisyenler Yeni Bir Balık Cinsi Tanımlandı
ISPARTA
G.Tarihi: 18.09.2021 19:25
288 Okunma
1
ISPARTA DÜĞÜN SALONLARIISPARTA-TENTE-BRANDA
ISUBÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Akademisyenleri Tarafından Yeni Bir Balık Cinsi Tanımlandı
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Fahrettin KÜÇÜK ve Dr. Salim Serkan GÜÇLÜ ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Davut TURAN ve Dr. İsmail AKSU ile yürüttükleri çalışma sonucunda; lokalitesi Başpınar (Kırkpınar) Kaynağı-Tefenni, Burdur (Dalaman Çayı Havzası) olan, sazangiller (Leuciscidae) familyasından dünya bilim literatürüne girmemiş yeni bir balık cinsi tanımlamışlardır.
Yeni cins ile ilgili makale; Britanya Adaları Balıkçılık Derneği (The Fisheries Society of the British Isles)’nin resmi dergisi olan “Journal of Fish Biology (İngiltere)" de yayınlanmıştır. Araştırma ekibince tanımlanan cinse, “Türk Chondrostoması” anlamına gelen "Turcichondrostoma" adı verilmiştir. Yeni tanımlanan cins, ülkemizde tek tür (Turcichondrostoma fahirae-Tefenni Kızılkanat balığı) ile temsil edilmektedir.

image

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 
Yorumlar1
Onay Bekleyenler1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
ziya bayraktar1 ay önce
çalışmalarınız için başarılar devam etmesini dilerim.ben sütçler şeyhler köyündenim balığa ve doğaya olan merakım nedeni ile bu balık cinsinin 15 yıl öncesinde çandırda göksu ve şeyhlerde küçük su da olduğunu gördüm.