GÜCÜ ETKİSİNDE
ISPARTA bilgisayar tamiriISPARTA BALIK SİPARİŞ

“Edirne Kırmızısı” Toprakla Buluştu

“Edirne Kırmızısı” Toprakla Buluştu
ISPARTA
711 Okunma
0
Isparta Düğün Salonları
ISPARTA mobilya kampanyaları
“Edirne Kırmızısı” Toprakla Buluştu
Süleyman Demirel Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Edirne Valiliği ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle “Edirne kırmızısı” üretiminde kullanılan “Rubia Tinctorum” bitkisi toprakla buluşturuldu.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün üretim alanında düzenlenen tohum ekim töreninde, “Türk Kırmızı Boyaması”nı Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Genç yaptı. Törene, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, TTAE Müdürü Adnan Tülek ve davetliler katıldı.

“Rubia tinctorum” bitkisi, 15'inci yüzyılda Edirnekari ustalarının kullanmaya başladığı ve casusluk hikayelerine de konu olan “Edirne kırmızısı” renginin ham maddesini oluşturan, kökboya olarak da bilinen bir bitkidir. “Bayrak Kırmızısı” bu kök boyadan elde edilmektedir. Bu renk, dünya literatürüne Türk Kırmızısı olarak geçmiştir.


Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
ISPARTA PIRLANTAISPARTA aksesuarISPARTA AKTARISPARTA online avmISPARTA kozmetikISPARTA egzoz tamiriISPARTA DÖNER SİPARİŞISPARTA uygun avm, ISPARTA BAYAN KUAFÖRÜ, ISPARTA cam balkon, ısparta kasap, ISPARTA bilgisayar servisi, ısparta  su arıtma cihazıISPARTA elektrikli bisiklet, ISPARTA sineklik, ISPARTA bilgisayar servisi, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA iç giyim, ISPARTA DELİNATÖR, ISPARTA BOYA MALZEMELERİısparta eğlence merkezlerisüpürge toz torbasıISPARTA TÜRKER AVMISPARTA prefabrik,
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR