GÜCÜ ETKİSİNDE
ISPARTA CAM BALKONISPARTA BALIK SİPARİŞ

Isparta'da Yayla Şartlarında Örtü altı Yetiştiriciliğinde Hasat Başladı

Isparta'da Yayla Şartlarında Örtü altı Yetiştiriciliğinde Hasat Başladı
ISPARTA
615 Okunma
0
Isparta Düğün Salonları
ISPARTA mobilya kampanyaları
BASIN BÜLTENİ
Yayla Şartlarında ÖrtüaltıYetiştiriciliğinde Hasat Başladı
Isparta'da son yıllarda büyük gelişme kaydeden ve her geçen yıl daha da gelişmekte olan örtü altı domates yetiştiriciliğinde hasat başladı.
Yayla Seracılığı denince Isparta'da ilk akla gelen Deregümü Köyü başta olmak üzere merkeze bağlı Yakaören, Yazısöğüt, Büyük Gökçeli, Küçük Gökçeli, Kuleönü, Kayı köylerinin yanı sıra Yalvaç, Gelendost, Atabey ve Aksu ilçelerinde seracılık faaliyetleri her geçen yıl önem kazanmakta yeni seralar kurulmaktadır.
Seralarda başta domates yetiştiriciliği olmak üzere hıyar ve az miktarda karışık sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır.
İlimizde Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 4.200 dekar alanda yapılmakta olan örtüaltı domates ve karışık sebze yetiştiriciliğinde, Temmuz ayı ortalarında başlayan ve hava şartlarına göre ekim ayına kadar devam etmesi beklenen örtüaltında domates hasadında bu yıl dekar başına 15 -20 ton domates hasadı gerçekleşmesi beklenmektedir.
Kıyı kesimde seracılık faaliyetlerinin sonlandığı, bölgemizde ise hasadın yeni başladığı bu dönemde, toplanıp ihraç edilen domates rekoltesi ilerleyen haftalarda hasadın tam olarak başlamasıyla daha da artacaktır.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ilimizde 768 dekar alanda kesme çiçek yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Örtüaltı domates yetiştiriciliğinde olduğu gibi Antalya'da hava şartlarından dolayı üretimin bittiği dönemde ilimizde örtü altında kesme çiçek yetiştiriciliği de başlamaktadır.
İlimizde kesme çiçek yetiştiriciliğinin merkezi ise Deregümü Köyü ve Çünür Mahallesidir. Bu bölgelerimizde üretimi yapılan kesme çiçekler ihracatçı firmalar aracılığıyla Avrupa'nın ihtiyacını karşılamaktadır.
Özellikle Çünür Mahallesinde kesme çiçek yetiştiriciliği yapan örtüaltı işletmelerin sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Eyup ADIGÜZEL İl Müdürü
 
IMG-20200720-WA0007IMG-20200720-WA0005AnaIMG-20200720-WA0008IMG-20200720-WA0017IMG-4275

Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
ISPARTA cam balkon, ISPARTA PERDE , ısparta  su arıtma cihazıISPARTA döner sipariş, ISPARTA iskender sipariş, ISPARTA çocuk kreşi, ISPARTA çiğköfte siparişi , ISPARTA PREFABRİK EV, ISPARTA AKTAR, ISPARTA manav sipariş, ISPARTA elektrikli bisiklet, ISPARTA sineklik, ISPARTA bilgisayar servisi, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA iç giyim, ISPARTA DELİNATÖR, ISPARTA BOYA MALZEMELERİısparta ekran değişimi cam değişimiısparta eğlence merkezlerisüpürge toz torbasıISPARTA ŞARKÜTERİISPARTA TÜRKER AVM
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR