Glaswin

​Anadolu Kilimi “Geleneğin Kalp Atışları” Programında Tanıtıldı

Isparta'ya özgü değerleri kayıt altına almak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak adına...

​Anadolu Kilimi “Geleneğin Kalp Atışları” Programında Tanıtıldı
ISPARTA
G.Tarihi: 15.11.2019 16:55
0
Isparta Düğün Salonları
İTİMAT MOIBİLYA
Anadolu Kilimi “Geleneğin Kalp Atışları” Programında Tanıtıldı
Isparta'ya özgü değerleri kayıt altına almak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak adına Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından yürütülen “Isparta Somut Olmayan Kültürel Mirasın Tespiti Projesi”, TRT2’de yayınlanan “Geleneğin Kalp Atışları” programında tanıtıldı.Anadolu kiliminin ele alındığı programın 38’inci bölümünde Ispartalı 96 yaşındaki Selver Karakale yaşam hikayesini anlattı. Programda, Yörük hayatından gelen kilim ve kilim türü dokumaların Isparta’nın dokuma kültürünü oluşturduğunu belirten Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Mustafa Genç, bunlara örnek olarak çuval, heybe, namazlık, torbaları gösterdi.Yörük kültüründe ilim ve sanat kavramının birbirinden ayrılmadığının altını çizen Doç. Dr. Genç, dokumayı insanın kendini tanıma ve bilme süreci olarak değerlendirdi. Doç. Dr. Genç, “Kilim üzerindeki yanış dediğimiz motifler, birer anlatım dilidir. Orta Asya’dan günümüze gelen süreçte her bir yanışın her bir rengin kendine göre ifadesi vardır.” dedi.
Geleneğin Kalp Atışları Programı 38. bölüm
 

 

 
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
kaya-halISPARTA BOYKES DÖNER SİPARİŞısparta cocuk kulübüisparta pasta malzemeleriısparta eğlence merkezlerisüpürge toz torbasıisparta giyotin cam balkonISPARTA İÇ GİYİMISPARTA ŞARKÜTERİISPARTA DÜĞÜN SALONLARIISPARTA TÜRKER AVM

ÇOK OKUNANLAR