isparta-oto-ekspertizisparta-oto-ekspertiz
Isparta'da Nefes Kesen ''Commando Ex 2016'' İsimli Tatbikat Yapıldı
ISPARTA
G.Tarihi: 11.06.2016 16:26
0
ISPARTA DÜĞÜN SALONLARIisparta-oto-ekspertiz-raporuISPARTA-TENTE-BRANDA

4 Ülkenin Komando Birliklerinden Nefes Kesen Tatbikat

Dünyanın en zorlu askeri eğitimleri arasında gösterilen Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu'nda Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan ve Gürcistan Komando Birliklerinin katılımıyla "Commando Ex 2016" isimli tatbikat yapıldı.


 Gerçeğini aratmayan tatbikat nefes kesti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın Komando Birliklerine personel yetiştiren, doktrin ve eğitime önemli katkılar sunan, teröristle mücadelede birliklerinin eğitim ihtiyacını karşılayan Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda "Commando Ex 2016" isimli tatbikat yapıldı.

Tatbikatı Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ve beraberindeki komuta kademesi, yabancı uyruklu komando birliklerinin komuta kademesi de izledi.

TATBİKAT 136 PERSONELLE YAPILDI

136 personelle yapılan çok uluslu tatbikatın ilk ayağı Karaburun bölgesinde gerçekleştirildi. Burada su üstü komanda harekatı ile kıyı başının emniyete alınması tatbikatı yapıldı.

Plastik mermilerin kullanıldığı tatbikatta senaryo gereği Çok Uluslu Özel Görev Kuvveti, insani yardım faaliyetlerinin sürmesi ve BM konvoylarının devamını sağlanması amacıyla terörist unsurlarca ele geçirilen havaalanının yeniden kontrolünü sağlamak için harekete geçti. Bunun için ilk hedef, Karaburun bölgesindeki kıyı başının güvenliğinin sağlanması oldu. Kıyıya 400 metre yaklaştıktan sonra bindikleri botlarda kürek çekerek farklı noktalardan sessizce karaya çıkan komandolar, önce etraftaki teröristleri etkisiz hale getirdi ardından terör noktalarına sis bombalarıyla girildi. Teröristler ati hava savunma silahları imha edilerek hava sahası yaklaşma koridoru emniyete alındı. Teröristlerce muhabere istasyonu olarak kullanılan tesisin imha edilmesi için komando birlikleri taktik akın gerçekleştirdi. Bir tepenin yamacından sessizce inen komandolar, nöbetçi teröristleri etkisiz hale getirdikten sonra, diğer terörist gruplarla irtibatın kesilmesini sağladı. Ortak tatbikat, helikopter destekli hava harekatıyla havaalanının yeniden ele geçirilmesiyle son buldu.

ENGEL TANIMADILAR

Komandolar Karaburun Özel Engel Parkurunda, su ve dağcılık engel parkurunun da aralarında bulunduğu 6 parkurda gösteri sundu. Parkularda çamurda ve sazlık alanlardan sürünerek geçen komandolar, ateş ve yılanların bulunduğu havuza atladılar.

KURBAĞA, BILDIRCIN, YILAN, YENGEÇ… KOMANDO MARKETİ…

Komandoların zorlu coğrafi şartlarda doğada yakaladıkları yengeç, kurbağa, yılan, bıldırcın, gibi hayvanların nasıl temizlendiği ve pişirildiği Komando Marketi bölümünde anlatıldı. Ateş üzerinde pişirilen yengeç, bıldırcın ve kurbağa bacağı basın mensupları ile izleyicilere gösterildi. Bulgar bir komutan da pişirilen kurbağa bacağını tattı ve lezzetli olduğunu söyledi.

YÜKSEKTEN GÖLE ATLADILAR ARDINDAN HALATA TIRMANDILAR

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nın 76 metre uzunluğundaki eğitim kulesinde yapılan gösteri de nefes kesti. Komandolar kuleye kolayca tırmandı ve indi. Komandolar halatla o yükseklikten saniyeler içinde indi. Ortak tatbikata Camiliyayla Tatbikat Eğitim Alanı Bölgesinde devam edildi. Komandolar tatbikat gereği meskun mahallede bulunan bina ve araçları teröristlerden kurtardı. Ülkelerin komando birlikleri arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak amacıyla yapılan tatbikat komutanlardan tam not aldı.

 

4 Ülkenin Komando Birliklerinden Nefes Kesen TatbikatYorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
isparta-askeri-malzeme-urunler-bot-outdoor-giyim

isparta-in-giyim-ürünleri-magazasi

gozde-balik-isparta-balik-siparis-telefon

isparta-detayli-oto-yikama

turker-kapinda

isparta-ambalaj-kullan-at-malzemeleri

isparta-cam-balkon-albert-genau-ucuz-kampanyaifiyatlari

isparta-KONTEYNER-PRAFABRİK-EV-KONUT-UCUZ-KAMPANYA-DAVRAZ

isparta-temizlik-sirketi-telefon

isparta-aktar-baharat-bitkisel-yaglari

isparta-protez-peruk-perma-anatomik-sac-kesimi-boyama

isparta-pastane-yas-pasta-siparis

isparta-laptop-tablet-tamiri

isparta-samziman-tamiri-MMT-vites-toyota-servisi

ISPARTA uygun avm

isparta-sarkuteri-yoresel-urunler-cig-sut-et

isparta-gunes-elektrik-paneli

isparta-sanziman-hidrolik-direksiyon-tamiri

isparta-oto-muzik-sistemleri

ısparta gül lokumu

ısparta cam balkon

ısparta duşakabin

ISPARTA bilgisayar tamiri

ISPARTA CAM BALKON

ISPARTA uygun avm

ısparta kasap

ISPARTA sineklik

ISPARTA BOYA MALZEMELERİ

süpürge toz torbası

Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR