GÜCÜ ETKİSİNDE
ISPARTA CAM BALKONISPARTA BALIK SİPARİŞ

Isparta Müftülüğü: Anne baba veya diğer velilerin tehdidiyle yapılan nikâh geçerli midir?

Isparta Müftülüğü: Anne baba veya diğer velilerin tehdidiyle yapılan nikâh geçerli midir?
ISPARTA
318 Okunma
0
Isparta Düğün Salonları
ISPARTA mobilya kampanyaları
BİR SORU BİR CEVAP
Anne baba veya diğer velilerin tehdidiyle yapılan nikâh geçerli midir?


Anne ve babaların, çocuklarının ilerideki yaşantılarında mutlu bir yuva kurmaları için gayret göstermeleri doğru ve gerekli bir davranıştır. Ancak anne-babaların evlenecek gençlerin makul isteklerine ve hür iradelerine saygı duymaları da gerekir. Çünkü nikâh, evlenecek kişilerin kendi hür iradeleriyle yapacakları bir sözleşmedir.
Her ne kadar bazı mezheplere göre velilerin daha önce hiç evlilik yapmamış kızları zorla evlendirmeleri caiz görülmüş ise de evlilik eşlerin ömür boyu birlikte yaşama, hayatın iyi ve kötü yanlarını birlikte omuzlama anlayışına dayandığı için evlenecek olanların karşılıklı rızaları bulunmadığı bir nikâh geçerli olmaz. (Merğinânî Hidaye,lll.31-33; Mevsılî ,İhtiyar,111,67; Aliyyü'l-kâri, Fethu Babi’l-‘İnaye, I| 32).

Ayet-i Kerime ve Meali

“Biz insana anne babasıyla ilgili öğütler verdik. Annesi, güçten kuvvetten düşerek onu karnında taşımıştır, çocuğun sütten kesilmesi iki yıl içinde olur. Bunun için (ey insan)! Hem bana hem anne babana minnet duymalısın; sonunda dönüş yalnız banadır." (Lokman, 31/14)

Hadis- i Şerif ve Manası
Ebu Hureyre’den (r.a) rivayet edildiğine göre Hz Peygamber (sas) şöyle buyurmuştur. "Hiçbir evlat babasının hakkını ödeyemez. Şayet onu köle olarak bulur ve satın alıp azat ederse, babalık hakkını ödemiş olur."(Müslim, itk, 25)

Dua
“Rabbimiz| Hesap görülecek günde, beni, ana babamı ve inananları bağışla." (İbrahim, 14/41)
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
ISPARTA cam balkon, ISPARTA PERDE , ısparta  su arıtma cihazıISPARTA döner sipariş, ISPARTA iskender sipariş, ISPARTA çocuk kreşi, ISPARTA çiğköfte siparişi , ISPARTA PREFABRİK EV, ISPARTA AKTAR, ISPARTA manav sipariş, ISPARTA elektrikli bisiklet, ISPARTA sineklik, ISPARTA bilgisayar servisi, ISPARTA bilgisayar aksesuarları, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA iç giyim, ISPARTA DELİNATÖR, ISPARTA BOYA MALZEMELERİısparta ekran değişimi cam değişimiısparta eğlence merkezlerisüpürge toz torbasıISPARTA ŞARKÜTERİISPARTA TÜRKER AVM
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR