GÜCÜ ETKİSİNDE
ISPARTA CAM BALKONISPARTA BALIK SİPARİŞ

Isparta'da Meraların Otlatma Kapasiteleri Arttırılıyor

Isparta'da Meraların Otlatma Kapasiteleri Arttırılıyor
ISPARTA
G.Tarihi: 16.10.2019 17:18
572 Okunma
0
Isparta Düğün Salonları
ISPARTA mobilya kampanyaları
T.C.
ISPARTA VALİLİĞİ
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü


                                                             
Konu :Meraların Otlatma Kapasiteleri Arttırılıyor

BASIN BÜLTENİ
Meraların Otlatma Kapasiteleri Arttırılıyor
Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yürüttüğü Armutlu Köyü Mera Islah Ve Amenajman Projesi ile meraların otlatma kapasiteleri arttırılıyor.
4342 sayılı Mera Kanunu kapsamında hazırlanarak uygulamaya konulan Isparta İli Şarkikaraağaç İlçesi Armutlu Köyü Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi; 1.198 dekarı tabii mera ve 337 dekarı yapay mera olmak üzere 1.535 dekarı kapsamaktadır. Bu alanın çevresi 14.500 metre olup 2.500 metresini doğal su kanalı oluşturmaktadır. Geriye kalan çevre uzunluğunun 6.000 metrelik bölümünün drenaj kanalı açılması ve gölgelik, içme suyu tesisi (sıvat yapımı) yapım işleri ile ilgili ihale süreci tamamlanmış olup, yapım işleri tamamlanmıştır.
2 parseli yapay, 3 parseli tabii olmak üzere 5 parselden oluşan Armutlu Köyü meraları, münavebeli otlatma amacıyla, otlatma kapasiteleri eşit olacak şekilde 3 (üç) otlatma bölümüne ayrılmıştır.
1198 dekar alana sahip olan tabii mera parselleri üzerine, projenin 1. yılında 23.500 kg Kalsiyum Amonyum Nitrat (%26) gübresi ile 8.250 kg Triple Süper Fosfat gübresi uygulanmış olup, yeterli ot büyümesinin sağlandığı alanlarda, hafif otlatma yapılmak üzere, meraların bu kısımları otlatılmaya açılmıştır.
Yapay mera tesis edilecek 336 dekarlık alan, ekime hazır hale getirilip ön bitki olarak 6.750 kg arpa ekimi gerçekleştirilmiş ve gübrelenmiştir. Arpa ekiminde ve kardeşlenme döneminde toplam 6.500 kg Kalsiyum Amonyum Nitrat (%26) gübresi ile 4.250 kg Triple Süper Fosfat gübresi uygulanmıştır.
Yapay mera ıslahında; toprak hazırlığı, tohum ekimi ve gübrelenmesi için gereken işçilik ile kullanılan traktör, pulluk, diskharrow, sürge, ızgara, mibzer, gübre serpme makinesi gibi alet ve ekipmanlar köy katkısı olarak Armutlu Köyü tarafından, araçların yakıtı ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce karşılanmıştır.
Islah öncesi mera parselleri 25,94 HB' nin kaba yem ihtiyacını karşılarken, ıslah sonrası 44,37 HB'nin kaba yem ihtiyacı mera parsellerinden karşılanacaktır.

Armutlu Köyü'nün toplam büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığının kaba yem ihtiyacı 1.305 ton olup, köyün mevcut yem bitkisi üretimi 258 tonla, ihtiyacın % 20 sini karşılamaktadır. 2022 yılı sonunda tamamlanacak olan projenin sonucunda, yem bitkisi üretimi 1.677 tona çıkarılarak, ihtiyacın % 128 sinin karşılanması planlanmaktadır.

Enver Murat DOLUNAY
İl Müdürü V.
 
IMG-1330IMG-1337

 
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
ISPARTA çiğköfte siparişi , ISPARTA PREFABRİK EV, ISPARTA AKTAR, ISPARTA manav sipariş, ISPARTA HALI KAMPANYASI, ISPARTA elektrikli bisiklet, ISPARTA sineklik, ISPARTA bilgisayar servisi, ISPARTA bilgisayar aksesuarları, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA iç giyim, ISPARTA DELİNATÖR, ISPARTA BOYA MALZEMELERİısparta ekran değişimi cam değişimiısparta eğlence merkezlerisüpürge toz torbasıISPARTA ŞARKÜTERİISPARTA TÜRKER AVM
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR