GÜCÜ ETKİSİNDE
ISPARTA CAM BALKONISPARTA BALIK SİPARİŞ

KIL ÇADIRDAN YERLEŞİK DÜZENE YÖRÜK YAŞAMI

KIL ÇADIRDAN YERLEŞİK DÜZENE YÖRÜK YAŞAMI
ISPARTA
1230 Okunma
0
Isparta Düğün Salonları
ISPARTA mobilya kampanyaları
KIL ÇADIRDAN YERLEŞİK DÜZENE YÖRÜK YAŞAMI

Senirkent ilçesine bağlı Akkeçili köyünde 1960 yılında yapılan İlkokul binası taşımalı sisteme geçince boş kaldı. Köylüler eğitim gördükleri okulu Batı Akdeniz Kalkınma ajansı (BAKA) destekli bir proje ile Yörük evine çevirerek kültürümüzün tanıtılması amacıyla köyü ziyaret edenlerin kullanımına açtılar.
Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu Akkeçili köyünde bulunan Yörük evini ziyaret ederek dernek yetkililerinden proje ile ilgili bilgi aldı.
Proje kapsamında Okulun bahçesine Yürüklüğün simgesi ve yaşam alanı olan kıl çadırlar kurularak ziyaretçilere gözleme ikram ediliyor. 5 Derslik bulunan okul binasına yapılan tadilat ile köye hizmet veren bir kütüphane ve Yörük kültürünü  yansıtan minyatürler oluşturuldu.
Vali Seymenoğlu Yörük kültürünün tanıtıldığı evin bölümlerini tek tek gezdi, canlandırma maketlerini ve minyatürleri inceledi.
Akkeçili köyü muhtarı Mustafa Ünal Projenin Isparta’da başka bir örneğinin olmadığını belirtti.
Akkeçili köyü Yörük kültürünü yaşatma derneği başkanı Şükrü İbişoğlu, 1960 yılında açılan ilk okul binasının taşımalı eğitimle boş kalması ile birlikte  yörük kültürünü yansıtan  bir Yörük evi oluşturduklarını belirtti.
Akkeçili köyü Yörük kültürünü yaşatma derneği en büyük hedefi ise okul çağındaki bütün öğrencilerin Yörük evini görmesi.
 
yorukevi-1yorukevi-2yorukevi-3yorukevi-4yorukevi-5yorukevi-6yorukevi-7yorukevi-8yorukevi-9yorukevi-10yorukevi-11yorukevi-12

 
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
ISPARTA BAYAN KUAFÖRÜ, ISPARTA cam balkon, ısparta kasap, ISPARTA PERDE , ISPARTA bilgisayar servisi, ısparta  su arıtma cihazıISPARTA çiğköfte siparişi , ISPARTA PREFABRİK EV, ISPARTA AKTAR, ISPARTA elektrikli bisiklet, ISPARTA sineklik, ISPARTA bilgisayar servisi, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA iç giyim, ISPARTA DELİNATÖR, ISPARTA BOYA MALZEMELERİısparta eğlence merkezlerisüpürge toz torbasıISPARTA ŞARKÜTERİISPARTA TÜRKER AVM
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR