isparta-oto-ekspertiz
ATM'lerde Yeni Dönem! Bu Paralar Artık Geçersiz Olacak
ISPARTA 0
ISPARTA DÜĞÜN SALONLARIisparta-oto-ekspertiz-raporuISPARTA-TENTE-BRANDA
ATM'lerde Yeni Dönem! Bu Paralar Artık Geçersiz Olacak
Bankalar, artan işlem hacmi ve maliyetler nedeniyle komisyon kesintilerine giderken, ATM'lerde de yeni düzenlemeler gündeme geliyor. Yüksek enflasyona rağmen yeni banknot basımına onay vermeyen hükümet, bankaları ve müşterileri nakit para kullanımında zor duruma düşürüyor.
Uzun yıllardır Türkiye'yi esir alan yüksek enflasyon, 200 TL'nin reel alım gücünü her geçen gün düşürmeye devam ediyor. Bu durum, 200 TL ile satın alınabilecek ürünlerin listesini de hızla kısaltıyor. Nakit paraya olan ihtiyaç artarken, vatandaşlar büyük miktarlarda parayı yanlarında taşımak zorunda kalıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yeni banknot talebine duyarsız kalması ise bankaları ve müşterileri zor durumda bırakıyor.
Mağduriyetleri gidermek için bankalar, günlük para çekim limitini artırmayı planlıyor. Fakat 2024'ün ilk dört ayında yaşanan enflasyon dalgası göz önüne alındığında, yılın ilk aylarında ortalama 10 bin TL'ye yükseltilen günlük para çekim limitinin etkisi oldukça sınırlı kalıyor. Milyonlarca vatandaş, acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankamatiklerden günlük limitin üzerinde para çekmeye çalışırken yüksek komisyon ücretleri ile karşı karşıya kalıyor. Bu durum vatandaşların ciddi bir maddi kayba uğramasına neden oluyor.
Özel bankalar tarafından 10 bin TL'lik çekim işlemleri için talep edilen 210 TL gibi fahiş komisyon ücretleri, birçok vatandaşın tepkisini çekiyor. Artan şikayetler üzerine özel bankalar bu konuda değişikliğe gitmeyi planlıyor. Edinilen bilgilere göre, özel bankalar Haziran ayı itibarıyla günlük para çekim limitini 20 bin liraya yükseltmeyi planlıyor. Bu sayede vatandaşların günlük nakit ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilmeleri ve yüksek komisyon ücretlerinden etkilenmemeleri hedefleniyor.
Bu Paralar Geçersiz Olacak
Son zamanlarda artan günlük para çekim limiti aşımı nedeniyle ATM'lerde sıklıkla yaşanan para arzı sorunu, bankaları harekete geçirdi. Bu soruna çözüm olarak, kamu bankaları dışındaki birçok ATM'de 10 ve 20 TL'lik banknotların yerleştirildiği slotlar kapatılmaya başlandı. Çoğu banka şu anda, ATM kanalıyla yapılan para yatırma ve çekme işlemlerinde 10 ve 20 liralık banknotların kullanımını durdurdu. ATM’lerde bu paralar için ayrılan slotlara 200 liralık banknotlar eklendi.
Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, bu değişikliğin resmi olmayan bir prosedüre dönüştüğünü belirterek, "Bankalar artık ATM'lere 200, 100 ve 50 TL'lik banknotları yerleştiriyor. 20, 10 ve 5 TL'lik banknotlar ise artık kullanılmıyor..." açıklamasını yaptı.
 
 
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
isparta-yemek-siparis-tabldot-telefon-lokanta-safir-toplu-yemek

isparta-askeri-malzeme-urunler-bot-outdoor-giyim

isparta-in-giyim-ürünleri-magazasi

gozde-balik-isparta-balik-siparis-telefon

isparta-detayli-oto-yikama

turker-kapinda

isparta-ambalaj-kullan-at-malzemeleri

isparta-cam-balkon-albert-genau-ucuz-kampanyaifiyatlari

isparta-KONTEYNER-PRAFABRİK-EV-KONUT-UCUZ-KAMPANYA-DAVRAZ

isparta-temizlik-sirketi-telefon

isparta-aktar-baharat-bitkisel-yaglari

isparta-protez-peruk-perma-anatomik-sac-kesimi-boyama

isparta-pastane-yas-pasta-siparis

isparta-laptop-tablet-tamiri

isparta-samziman-tamiri-MMT-vites-toyota-servisi

isparta-sarkuteri-peynir-zeytin-urunleri

ISPARTA uygun avm

isparta-sarkuteri-yoresel-urunler-cig-sut-et

isparta-gunes-elektrik-paneli

isparta-sanziman-hidrolik-direksiyon-tamiri

isparta-oto-muzik-sistemleri

ısparta gül lokumu

ısparta cam balkon

ısparta duşakabin

ISPARTA bilgisayar tamiri

ISPARTA CAM BALKON

ISPARTA uygun avm

ısparta kasap

ISPARTA sineklik

ISPARTA BOYA MALZEMELERİ

süpürge toz torbası

Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR