isparta-mobilyaISPARTA OTO EKSPERTİZisparta-corba-siparis-salonu

Isparta Haber: Gıda İşletmelerinde Yılbaşı Denetimleri Artırıldı

Isparta Haber: Gıda İşletmelerinde Yılbaşı Denetimleri Artırıldı
ISPARTA
232 Okunma
0
ISPARTA DÜĞÜN SALONLARIISPARTA-TENTE-BRANDA
T.C. ISPARTA VALİLİĞİ
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü
Sayı : E-59916911-621.99-3953662   30.12.2021
Konu : Gıda İşletmelerinde Yılbaşı Denetimleri Artırıldı
BASIN BÜLTENİ

Gıda İşletmelerinde Yılbaşı Denetimleri Artırıldı
İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yeni yıla hazırlık kapsamında gıda işletmelerine yönelik denetimleri yoğunlaştırıldı.
Özellikle de yılbaşı sürecinde üretim ve tüketimi artan alkollü ve alkolsüz içecekler, kuruyemiş, şekerleme, pastacılık ürünleri, et ürünleri, vs. gibi gıda sektörlerinde faaliyet gösteren gıda işletmelerinde yılbaşına hazırlık denetimleri yoğunlaştırılarak, tedbirler arttırıldı.
Yılbaşı sürecinde, faaliyetleri daha da yoğunlaşan, Gıda işletmelerinin gıda güvenliği, hijyen gereklilikleri ve Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında, belirlenen hususlarda alınan İdari Kararların ivedilikle uygulamaya geçirilmesi ile ilgili olarak yoğun denetim faaliyetlerine devam ediliyor.
Yapılan denetimlerde; gıda işletmecilerinden, gıda güvenliği gereklilikleri ve salgın tedbirleri ile ilgili olarak farkındalık oluşturulması isteniyor. Özellikle pandemi hassasiyetinin devam etmesi nedeniyle Covid-9 korunma tedbirlerine dikkat çekilerek, İşletme girişine, alışveriş kasası önüne ve müşteri alanlarına 1,5 metre mesafeli aralıklarla sosyal mesafe uyarı işaretlemeleri yapılması gerektiği vurgulanarak, mesafe ihlallerine müsaade edilmemesi gerektiği hususunda uyarılarda bulunuluyor.
Yılbaşı gıda denetimleri ile özellikle yılbaşı sürecinde faaliyetleri yoğunlaşan gıda işletmelerinde çalışan bütün personelin gıda güvenliği eğitimi ve farkındalığının artırılması çalışmalarına hız verilmesi amaçlanmaktadır.
Gıdaların tekniğine uygun ve hijyenik şekilde güvenli gıda olarak üretimi, muhafazası, taşınması, pazarlanması, sunumu ve tüketiminde: gıda güvenliği mevzuatına uygun olarak faaliyette bulunulmasının önem arz etmektedir.
Yeni yıla toplum olarak sağlıklı bir başlangıç yapmak için, gıda güvenliğine elbirliğiyle azami hassasiyet göstermemiz için herkesi sorumluluk alması gerekmektedir. Tüketiciye arz edilen gıda ürünlerinin Gıda Hijyeni Yönetmeliği ve Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliği hükümlerine uygun faaliyet gösterilerek son tüketiciye sunumu, tüm gıda İşletmelerinde yüzey temizliği, havalandırma ve dezenfeksiyonun sağlanması, İşletme giriş ve katlarında dezenfektan aparatlarının bulundurulması, Gıda nakil araçlarının düzenli aralıklarla temizlik ve dezenfeksiyonunun sağlanması, gıda işletmesinde çalışanlarına hijyen kuralları açısından eğitimlerin sıklaştırılması, el ve vücut hijyeni ekipmanlarının tam ve çalışabilir olmasının sağlanması, işletmelerdeki lavabo, alet, ekipman ile çalışan alanlarının dezenfeksiyonunun sağlanması, İşletme çalışanlarına üretim, satış ve nakilde eldiven, maske, bone kullandırılması, mümkünse gıdayı müşteriye veren personel ile kasiyerin ayrı olması hususlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca tüm gıda işletmeleri kendilerini bilgilendirme ve yönlendirme anlamında da ihtiyaç duyduklarında İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden teknik destek alabileceklerdir.
Bu belge, güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır.
 
İşletmeci ile çalışanlarının daha hassas faaliyet gösterilmesi için çaba içerisinde olmaları gerektiğinden, özellikle yılbaşı sürecinde toplumumuzun güvenli gıda tüketiminin sağlanması ve salgının hayatımızın gündeminden bertaraf edilmesi için elbirliği ile hijyen kurallarına dikkat edilmesi ve gıda güvenliği denetim uygulamalarına katkı sunması çok büyük önem arz etmektedir.
Eyup ADIGUZEL
İl Müdürü

 
12g-da-denetim
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
isparta-mobilya-ipek-muzaffer-tarik-karaca-divanev-manco-genc-cocuk-odasi-inegol-divanev-mobilya
isparta-gunes-elektrik-paneli
isparta-ic-giyim
isparta-sanziman-hidrolik-direksiyon-tamiri
isparta-tursu-salgam-suyu-salca-cigkofte
isparta-balikci-restoran-siparis-telefon
isparta-dugun-nisan-kina-organizasyon-ucuz-etkinlik-salonu
isparta-oto-muzik-sistemleri
isparta-prefabrik-ev-konteyner-fiyatlari
isparta-pastane-yas-pasta-siparisi-baklava
isparta-dugun-salonları-bubble-kids
isparta-temizlik-sirketleriisparta-off-road-modifiye-oto-aksesuarisparta-bilardo-bowling-eglence-alani-merkezitürker kapındaisparta-mobilya-imalatiISPARTA ONLİNE MAĞAZA AŞIŞVERİŞ SİTESİısparta gül lokumuısparta cam balkonısparta duşakabinISPARTA bilgisayar tamiriISPARTA motosikletISPARTA egzoz tamiriISPARTA cam balkon, ISPARTA CAM BALKON, ISPARTA uygun avm, ısparta kasap, ISPARTA sineklik, ISPARTA iç giyim, ISPARTA BOYA MALZEMELERİsüpürge toz torbası
Gücü Etkisinde
Isparta Haberleri
Isparta Reklam

ÇOK OKUNANLAR