Rüya gibi Kleopatra Koyu'nda, kiralama bilmecesi

Rüya gibi Kleopatra Koyu'nda, kiralama bilmecesi
TÜRKİYE 0
Isparta Düğün SalonlarıISPARTA DÖNER SALONLARI

  - Rüya gibi Kleopatra Koyu'nda, kiralama bilmecesi 
  - İhaleyi kimin aldığını valilik de açıklamıyor, teklif verenler de doğrulamıyor 
  - Rüya gibi koyun özel sektöre devredilmesine tepki gösteren eylemciler de muhatap bulamamaktan şaşkın 

 
- Antalya'nın Kemer ilçesi Tekirova bölgesinde yer alan ünlü Kleopatra Koyu için geçtiğimiz hafta yapılan kiralama ihalesi tartışmaya sebep oldu. 
  Kemer'in Tekirova Mahallesi’nde bulunan Kleopatra Koyu, Ocak 2015’te Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından mesire yeri ilan edilerek henüz ismi açıklanmayan şirket veya kişilere yıllık 3 milyon 800 bin liraya kiralandı. Koyu alan kişi veya kişilerin buraya bir tesis inşa etmek istediği ileri sürüldü. Ancak mesire yerleriyle ilgili yönetmelik gereği, ‘Gemi Yıkığı’ olarak da bilinen koyda yalnızca 30 odalı kır evi (bungolov) yapımına müsaade ediliyor. Bölgeye otel yapamayacağını öğrenen kişi veya kişilerin işten vazgeçtiği belirtildi. Bunun üzerine Kleopatra Koyu 2016’da ‘tabiat parkı’ ilan edilerek bu kez yıllık 100 bin lira muammen bedelle yeniden ihale edildi. 20 Haziran 2017’de ‘Tekirova Tabiat Parkı’ olarak Ankara’da ihaleye çıkarılan koyu, ihaleye katılan bir oteller gurubu 120 bin liraya aldı. Ancak bir süre sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı ihaleyi iptal etti. Geçtiğimiz hafta yeniden ihaleye çıkarılan Tekirova Tabiat Parkı, yıllık 505 bin lira bedelle 29 yıllığına tahsis etti. 
  
  Yöre halkından büyük tepki  
  Kleopatra Koyunda yapılaşmanın önüne geçilmesini isteyen yöre halkı ve doğaseverler, koyda basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdi. Açıklamaya çok sayıda vatandaş ve doğasever katılırken, su sporları yapan firmalara ait tekneler, mavi yolculuk tekneleri de eyleme denizden destek verdi. Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Özgür Kurga, "Kleopatra koyunda yapılaşmanın önüne geçilmesini istiyoruz. Kemerimizin doğa harikası bu alanının geleceğimiz olan çocuklarımıza kalmasını temenni ediyoruz. Millet bahçeleri kurulurken, rüya gibi koylar şahıslara peşkeş çekilmemeli" ifadelerini kullandı.  
 
AW419525_01AW419525_02AW419525_03AW419525_04AW419525_05AW419525_06


İHA
                                         
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.