Isparta Yazar Kasa Servisi

Isparta'da Lider Çocuk Tarım Kampı Yapıldı

Isparta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Basın Bülteni

Isparta'da Lider Çocuk Tarım Kampı Yapıldı
ISPARTA 0
Isparta Düğün SalonlarıISPARTA LOKANTALARI
T.C.
ISPARTA VALİLİĞİ
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü​

Lider Çocuk Tarım Kampı Yapıldı

İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenmiş olan "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinlikleri başarıyla tamamlandı.
Bakanlığımızca 2014 yılından itibaren "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla kamp etkinlikleri düzenlenmektedir.
Bu kapsamda, İlimizde İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinliklere Merkez Yedişehitler İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinden toplam 20 öğrenci katıldı.
İlk gün İl Müdürlüğümüz Gül Toplantı Salonunda "Lider Çocuk Tarım Kampı" logolu pasta kesilerek İl Müdür Yardımcısı Ayhan Yaman'ın açılış konuşmalarıyla başlayan etkinliğin açılışına, İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Ahmet Yıldırım, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Fatma Kurt Aydın, Şube Müdürleri ile Yedişehitler İlkokulu Müdürü Hüseyin Yalçınkaya katıldılar. Ayrıca 2018 yılı teması olan Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonunun (GEF) desteği ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik Projesi” kapsamında Lider Çocuk Tarım Kampında Öğrencilerimize "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konusunda Şube Müdürlüğümüz personeli Gülhan Altuntay tarafından sunum yapılarak farkındalık eğitimi verildi.
Programın öğleden sonraki bölümünde Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Çiftçi Eğitim Merkezi gezildi. Merkezde bulunan Böcek Müzesi, büyükbaş hayvancılık işletmesi, kanatlı işletmesi ve meyve bahçeleri gezilerek yetkililer tarafından öğrencilere bilgiler verildi.
Lider Çocuk Tarım Kampının 2. gününde öğrencilerimiz gezilerine Botalife aromatik yağ işletmesi gezisi ile başlayarak yetkililerden bilgiler aldılar ve Uğursan Şekerleme işletmesini ziyaret ettiler. Gül bahçesi gezdiler.
Kampın öğleden sonraki bölümde ise Gelincik Köyünde faaliyet gösteren Gülverler Et ve Et Ürünleri Fabrikası üretim tesisleri gezilerek yetkililerden bilgiler alındı. Daha sonra İlimiz merkeze bağlı Yakaören köyünde bulunan çilek bahçesine gidildi. Burada dalından çilek toplayan öğrencilere bahçe sahibi ve teknik personel tarafından bilgiler verildi. Daha sonra Mantar ve Can Solucan Gübresi işletmesi ziyaret edilerek ilgili konular hakkında bilgiler verildi.

Kampın son gününde ise ilk olarak küçükbaş hayvan işletmesi ziyaret edildi. Çocuklar kuzu ve oğlak severek hayvan yetiştirme hakkında bilgiler edindiler. Kampın öğleden sonraki bölümde ise Yeşilvadi Tesislerinde yöresel yenilebilir yabani bitkilerin tanıtımı yapıldı ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Kamp süresince çocukların her türlü ihtiyaçları karşılanıp çeşitli hediyeler verildi. Kampa katıldıkları için çok mutlu olduklarını, eğlenceli vakit geçirdiklerini ve yeni bilgiler edindiklerini ifade eden öğrenciler kendilerine 3 gün boyunca rehberlik eden İl Müdürlüğü personeline teşekkür ederek etkinliğin devam etmesi temennisinde bulundular. Daha sonra kampa katılan öğrencilere "Katılım Belgesi" verilerek kamp etkinlikleri sona ermiştir.

Önder KAPLAN
İl Müdürü V.
 
IMG_5218IMG_5793IMG_5841IMG_5914IMG_5979

 
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.