Isparta Yazar Kasa ServisiIsparta Gül ürünleri

AKDENİZ BÖLGESİ İSTİŞARE TOPLANTISI

AKDENİZ BÖLGESİ İSTİŞARE TOPLANTISI
ISPARTA 0
Isparta Düğün Salonlarıiysl avmISPARTA DÖNER SALONLARI
On Birinci Kalkınma Planı Akdeniz Bölgesi İstişare Toplantısı Kalkınma Bakanı Elvan`ın Başkanlığında Yapıldı

‘On Birinci Kalkınma Planı Akdeniz Bölgesi İstişare Toplantısı’, ‘Geleceği Birlikte İnşa Edelim’ temasıyla Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
 
Mersin ev sahipliğinde Akdeniz bölgesindeki 8 ili kapsayan istişare toplantısınaIsparta  Valsii Şehmus Günaydın''ın yanı sıra Antalya, Burdur, Adana, Mersin, Kahramanmaraş ve Osmaniye Valileri, Büyükşehir Belediye ve Belediye Başkanları, Rektörleri, Kalkınma Bakanlığı yetkilileri, Çukurova Kalkınma Ajansı, Doğu ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajanslarının Genel Sekreterleri ile Oda, Borsa ve Birlik Başkanları katıldı.
 
Bakan Elvan; “On Birinci Kalkınma Planı Ülkemizi 2023 Hedeflerine Ulaştıracak”
 
Kalkınma Planı tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan toplantının açılışında bir konuşma yapan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bu planın ülkemizi Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümüne hazırlayacak olan son kalkınma planı olması nedeniyle çok önemsediklerini ifade ederek başladığı konuşmasında, bu vesileyle 81 ilimizin yer aldığı geleneksel kalkınma planlarına ek olarak yürüttükleri çalışmalara değindi.
 
Bakan Elvan; “Kadınların, Gençlerin ve Vatandaşların da Önceliklerini Aldık”
 
Özel ihtisas komisyonlarında ve çalışma gruplarında yer alan 3 bin 500 katılımcı tarafından hazırlanan raporların Kalkınma Bakanlığına sunulduğunu kaydeden Bakan Elvan, yine tüm illerimizde ayrı ayrı düzenlenen toplantılarda kadınların, gençlerin ve sivil toplum kuruluşlarının önceliklerini aldıklarını belirtti.
 
12 bin kişilik katılımla düzenlenen toplantıların yanında tüm Bakanlıklarla da teker teker bir araya geldiklerini dile getiren Bakan Lütfi Elvan, uzun soluklu bu toplantılar neticesinde ise her Bakanlığın önceliklerini belirlemeye çalıştıklarını söyledi.
 
Kalkınma planı hazırlıkları çerçevesinde yürüttükleri bir başka çalışma olarak da vatandaşların katılımını sağlamak amacıyla Kalkınma Bakanlığı resmi internet sayfasında açılan bölümde 20 binin üzerinde vatandaşın düşüncelerini aldıklarını ifade eden Bakan Elvan, son olarak da 7 coğrafi bölgede gerçekleştirdikleri bölgesel toplantıların ardından, bugün gerçekleştirilen ‘Akdeniz İstişare Toplantısı’ ve yakın zamanda gerçekleştirecekleri Güneydoğu Anadolu ve Orta Anadolu bölgesel toplantıları ile birlikte tüm bölgelerde bu istişare toplantılarını gerçekleştirmiş olacaklarını kaydetti.
 
Bakan Elvan; “ Kimsenin Şüphesi Olmasın, Rekor Kırmaya Devam Edeceğiz”
 
Konuşmasının devamında, ülkemizin özellikle 2013 yılından itibaren büyümesinin ve gelişmesinin önüne set çekilmeye çalışıldığını da kaydeden Bakan Lütfi Elvan, “ Her şeye rağmen büyümeye ve gelişmeye devam ettik ve 2017 yılında yüzde 7,4 ile rekor bir büyüme gerçekleştirdik. İhracatta çift haneli büyümeyi sağladık. 2016 yılında yaşanan sıkıntılar turizmi etkilemişti, şimdi canlanma başladı ve bu anlamda genel hatlarıyla 2017 oldukça başarılı bir yıl oldu. Büyüme kompozisyonuna baktığımızda sağlıklı bir büyüme gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Net ihracatın yine büyümeye katkı sağladığını ve hemen hemen her sektörde büyüme olduğunu görüyoruz. 2018’e de iyi başladık ve Ocak ayında sanayi sektöründeki endeksimiz yüzde 12 arttı. İlk 3 ayda ise ihracatta yüzde 9’luk büyüme kaydedildi. Kimsenin şüphesi olmasın, rekor kırmaya da devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
 
Bakan Elvan; “Büyüme Politikamız Kalıcı, Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Olacak”
 
Orta vadede 2018 için öngörülen yüzde 5,5’lik hedefin korunduğunu da belirten Kalkınma Bakanı Elvan, gerekli çalışmaların teker teker hayata geçirildiğini de sözlerine ekleyerek, “Özellikle yurtdışından bazı kesimlerin ülke ekonomimizi olumsuz etkilemeye çalıştıklarını görüyoruz. Bunlar hiçbir zaman başarılı olamayacaklar. Büyüme politikamız kalıcı, kapsayıcı ve sürdürülebilir olacak. 2017’de nasıl tüm dünyayı şaşırtmışsak, 2018 yılında da bu performansımızı göstermeye devam edeceğiz. Kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.
 
Bugüne kadar Devlet ve Hükümet tarafından devasa projelerin hayata geçirildiğine değinerek sözlerine devam eden Bakan Elvan, vatandaşın önceliğinin aynı zamanda kendilerinin de  önceliği olduğunun altını çizdi ve sözlerini, bu toplantıda amaçlarının tüm katılımcıların söz alarak, On Birinci Kalkınma Planı’nın başarılı olması için yapılması gerekenleri, Akdeniz bölgesini özellikle ilgilendiren ve bölgemiz için yer almasını istedikleri hususları dile getirmeleri ve bu konuların istişare edilerek plana azami ölçüde katkı sağlanması olduğunu ifade ederek noktaladı.
 
Mersin Valisi Ali İhsan Su'da, teşrifleriyle toplantıyı onurlandıran Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a şükranlarını sunarak başladığı konuşmasını, Kalkınma Planı’nın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak noktaladı.
 
Protokol konuşmalarının ardından toplantı, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın moderatörlüğünde, ‘On Birinci Kalkınma Planı’ hazırlıkları kapsamında şimdiye kadar gerçekleştirilen faaliyetlerin, 2019-2023 yıllarını kapsayacak planda yer alacak öncelikli konuların ve politikalar ile katılımcıların dile getirdiği hususların istişare edilmesiyle devam etti.
 
Whats_App_Image_2018_04_07_at_16_44_55Whats_App_Image_2018_04_07_at_16_45_18Whats_App_Image_2018_04_07_at_16_45_41Whats_App_Image_2018_04_07_at_16_46_04Whats_App_Image_2018_04_07_at_16_46_20Whats_App_Image_2018_04_07_at_16_46_33Whats_App_Image_2018_04_07_at_16_47_15Whats_App_Image_2018_04_07_at_16_47_36Whats_App_Image_2018_04_07_at_16_48_17Whats_App_Image_2018_04_07_at_16_49_23
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.